W miesiącu lutym w miesięczniku “Zdrowie bez leków “ukazał się mój artykuł pt. „Powietrze i tlen”.


Chce przytoczyć kilka zdań z tego artykułu o których to każdy powinien zawsze pamiętać i według tego podejmować swoje decyzje, zwłaszcza dotyczące  tego czy przedkłada swoje zdrowie ponad swoich doradców, albo kogo tak na prawdę powinien słuchać.
                       🌿  🌹🌿. 🌹🌿
Człowiek nie może żyć bez wody, światła i odżywiania. Jednak     najbardziej podstawowym procesem życiowym każdego z nas jest oddychanie. Wszystkie procesy zachodzące w organizmie człowieka,  służące jego rozwojowi i zachowaniu aktywności, zużywają energię. Bardzo ważnym czynnikiem w procesie wytwarzania energii jest właśnie tlen, wychwytywany przez płuca a  z wdychanego powietrza powstaje jej aż 90%.Energia ta jest pozyskiwana podczas spalania cukru i tłuszczu. Oprócz tego tlen jest transportowany przez hemoglobinę we krwi do każdej z około 70 bilionów komórek ciała i zażywany przez nie do wykonywania określonych zadań. Jeżeli istnieje niedostatek światła i powietrza, wówczas komórki organizmu odczuwają głód tlenu, a to z kolei jest przyczyną wielu chorób. Na skutek niewystarczającej ilości tlenu powstaje dużo szkodliwego tlenku węgla (CO), gromadzącego się w węzłach chłonnych, które powiększają się, powodując ból.
Tlen pomaga w usunięciu z organizmu toksyn oraz mikroorganizmów chorobotwórczych,  przyswajaniu składników z  pożywienia, poprawia krążenie krwi, pomaga w jej oczyszczaniu oraz wzmacnia system immunologiczny. Ma również kojący wpływ na system nerwowy.
Brak tlenu lub jego zbyt małe stężenie są bardzo niebezpieczne, gdyż powodują szybką utratę przytomności z niedotlenienia a w skrajnych przypadkach nawet zgon.
Wzbogacenie organizmu tlenem to klucz do życia ale bardzo ważne jest, aby człowiek oddychał świeżym powietrzem i do tego prawidłowo. Główną rolę w oddychaniu odgrywają mięśnie żebrowe i przepona, które w czasie wdechu zwiększają objętość klatki piersiowej i rozciągają płuca. Toteż przepona jest drugim sercem w naszym organizmie.
Stosunek tlenu i dwutlenku węgla podczas oddychania wpływa na równowagę kwasowo-zasadową. Prawidłowy  całościowy odczyn chemiczny (ph) krwi tętniczej wynosi 7,45.Jakiekolwiek jej zaburzenie świadczy o zaburzeniu homeostazy w naszym organizmie. Odczyn chemiczny krwi jest regulowany przez układ wodorowęglanowy, układ fosforanowy oraz białka osocza i hemoglobinę. Przy czym białka osocza są związkami zawierającymi w swej cząsteczce zarówno grupy karboksylowe czyli kwaśne jak i aminowe czyli zasadowe. Dzięki takiej budowie białka te mogą neutralizować pewne ilości kwasu i zasady.
Ponieważ stężenie dwutlenku węgla we krwi zależy od nasilenia wentylacji płucnej, oddychanie spełnia ważną funkcję w regulacji równowagi kwasowo- zasadowej. Zwiększenie stężenia  dwutlenku węgla we krwi powoduje obniżenie ph, zaś zmniejszenie tego stężenia powoduje podwyższenie ph.
Warunkiem zachowania dobrego zdrowia jest oddychanie czystym powietrzem. Jednak człowiek wciąż jest narażony na ogromną ilość czynników szkodliwych. Niestety te zanieczyszczenia dostają się do atmosfery wskutek działalności ludzkiej. Coraz częściej stają się one powodem silnych alergii nie tylko u dorosłych ale i u dzieci. Rozwój cywilizacyjny, który przyniósł nam telefony komórkowe, komputery, Internet itp. sprawił też, że praktycznie można nie wychodzić z budynku przez dłuższy czas. Przebywając w budynkach, jesteśmy z kolei stale narażeni na kurz, zanieczyszczenia chemiczne, zarodniki grzybów i pleśni. Dodatkowo w pomieszczeniach słabo wentylowanych zwiększa się wilgotność powietrza a takie warunki sprzyjają rozwojowi grzybów pleśniowych, które są przyczyną wielu chorób a zwłaszcza alergii. Z kolei w alergii ważniejsze jest zapobieganie niż samo leczenie.

Całość artykułu:

https://www.zdrowiebezlekow.pl/blog/powietrze-i-tlen-n194?fbclid=IwAR2uZdghphuH5KtHuA6xyDzK8YKJDSMxjysMxVFhubWTCQNPh1Djela-pLE

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *